Zalety pieców termoolejowych w piekarnictwie

Technologia termoolejowa funkcjonuje na rynku piekarniczym już od kilkudziesięciu lat. Jej coraz większa popularność najlepiej świadczy o niewątpliwych korzyściach płynących z jej zastosowania. Przyjrzyjmy się bliżej kilku z nich.

Lepsza wydajność cieplna = mniejsze zużycie energii

Termoolej jest najefektywniejszym nośnikiem ciepła wykorzystywanym w piekarnictwie piekarniczych. W porównaniu do innych nośników energii wykorzystywanych w urządzeniach piekarniczych: powietrza w piecach cyklotermicznych czy wody w piecach rurowych, termoolej charakteryzuje się największą pojemnością cieplną. Temperatura w rurociągu zawierającym termoolej jest o ok. 25 °C wyższa niż temperatura wypieków, dzięki temu zwiększenie temperatury w trakcie wypieków odbywa się bardzo szybko. Dodatkową zaletą jest eliminacja niekorzystnego zjawiska „uciekania” ciepła w trakcie otwierania drzwi pieca w celu załadowania /rozładowania pieca. Wynika to ze znacznie wyższej akumulacji ciepła względem standardowych pieców. Dzięki temu odnotowujemy ok. 30% mniejsze zużycie gazu lub oleju opałowego względem pieców cyklotermicznych. I to nie koniec zalet!

Równomierne rozprowadzanie ciepła = lepsza jakość wypieków

Termoolej krąży w sposób ciągły w płytach grzewczych pieca dzięki czemu temperatura w całej przestrzeni wypiekowej jest praktycznie równa. Wytwornice pary w piecach termoolejowych nie są zamontowane w pobliżu komory spalania, nie występuje przez to zjawisko tzw. „suchej pary”. Dodatkowe zastosowanie systemów recyrkulujących powietrze (np. system TURBO firmy HEUFT) które zmienia charakter atmosfery we wnętrzu komory wypiekowej ze stałego na ruchomy, pozwala na uzyskanie wypieków o niepowtarzalnej jakości i jednorodności struktury na przekroju i powierzchni. Produkty wypiekane za pomocą pieców termoolejowych charakteryzują się znacznie lepszymi walorami organoleptycznymi.

Żywotność i niezawodność instalacji = pewny zwrot inwestycji

Koszt instalacji termoolejowej w porównaniu do cyklotermicznej jest znacząco wyższy. Wynika to z bardziej skomplikowanej budowy pieca, występowania kotła termoolejowego (co akurat może generować oszczędność przy instalacjach z dużą ilością pieców, ponieważ w układzie będzie 1, a nie np. 5 palników jak w układach cyklotermicznych) czy konieczności budowy rurociągu. Zważywszy jednak na znaczną oszczędność gazu inwestycja ta zwraca się z nawiązką. Przy planowaniu piekarni warto również rozważyć zakup tzw. pieców wózkowych, w gamie produktów marki HEUF noszą one oznaczenie VTR, ich zastosowanie niesie dodatkowe oszczędności dzięki znacznie szybszemu czasowi załadunku i rozładunku pieca, który wynosi zaledwie ok. 2 min! Dzięki wysokiej jakości zastosowanych materiałów oraz sprawdzonej przez lata technologii piece firmy HEUFT cechują się olbrzymią niezawodnością. Niemiecka firma chwali się, że wiele z pierwszych pieców termoolejowych wyprodukowanych przez z nich w 1969 r. pracuje do dziś! Termoolej podlega wymianie co kilkanaście lat pracy, po takim zabiegu instalacja dalej pracuje efektywnie i stabilnie. Długa i niezawodna praca pieców HEUFT wraz z niespotykaną jakością wyrobów jakie możemy dzięki nim uzyskać jest gwarancją trwania z zyskiem na rynku piekarniczym.