Innowacyjne technologie w piekarnictwie

Mawia się, że „kto się nie rozwija ten stoi w miejscu”. W dzisiejszych czasach te słowa są bardzo aktualne, ciągły rozwój technologii produkcji oraz inwestycje w park maszynowy są czynnościami niezbędnymi do trwania zakładu z zyskiem. Poniżej przyjrzymy się kilu interesującym opcją unowocześnienia procesu produkcyjnego w zakładzie piekarniczym.

Pieczenie i kondycjonowanie próżniowe

Technologia pieczenia próżniowego, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje próżnie w celu szybszego przenikania ciepła do rdzenia produktów, dzięki temu oszczędzamy czas i energię, a także otrzymujemy produkt o lepszych walorach organoleptycznych i smakowych. Próżnia jest stosowana aby „wyciągnąć” powietrze z wnętrza ciasta tak, żeby ułatwić przedostawanie się tam pary w celu efektywnego przekazywania ciepłą wypieką. Dodatkowo znacznie mniej wilgoci jest usuwane z ciasta w trakcie pieczenia, zapewnia to większą soczystość i świeżość produktów przez wiele godzin. Technologia próżniowa pozwala również na szybkie schłodzenie produktów do temperatury konsumpcji bez strat walorów smakowych, dzięki temu możemy łatwiej reagować na zróżnicowane zapotrzebowanie na nasze produkty mogąc je przygotować do wysyłki w nawet kilka minut. Istnieje również możliwość odświeżania produktów zwróconych bądź zalegających na półkach sklepowych.

Zalety: krótszy czas pieczenia, niższe zużycie energii, mniej zwrotów, odciążenie pracowników

Biogazownia piekarnicza

Wahania na światowym rynku energii wymusza szukanie opcji pozwalających na ograniczanie zużycia gazu oraz energii elektrycznej. Technologia biogazownicza jest znana głównie w branży rolniczej, polega ona na wykorzystaniu zajwiska beztlenowej fermentacji metanowej produktów rolnych. Zastosowanie technologii hydrolizy w celu rozmiękczenia produktów piekarniczo – cukierniczych pozwala na ich efektywne wykorzystanie do produkcji metanu w przyzakładowej biogazowni. Oczywiście jest to spora inwestycja jednak pozwala ona na częściową lub nawet całkowitą niezależność energetyczną, z jednej toku odpadów piekarniczych możemy uzyskać około 300 m 2 metanu, pozwala to na ogrzanie 86 m 2 powierzchni wypiekowej pieców termoolejowych przez 10h. Po procesie fermentacji pozostaje nawóz który może zostać sprzedany okolicznym rolnikom co jeszcze bardziej poprawia rentowność zakładu. Biogaz może zostać bezpośrednio użyty do zasilenia palników kotłów/pieców na piekarni lub do zasilenia agregatu kogeneracyjnego w celu zintegrowanej produkcji energii elektrycznej i cieplnej, ciepło powstające w procesie możemy dodatkowo wykorzystać do chłodzenia absorpcyjnego. Biogazownie wpisują się w najnowszy unijny trend gospodarki obiegu zamkniętego i mogą generować znaczne oszczędności oraz zapewniać bezpieczeństwo energetyczne w czasach kryzysu.

Zalety: niezależność energetyczna, efektywne zagospodarowanie odpadów

Prażenie ziaren i mąki

Do tej pory pozyskiwanie prażonych ziaren było trudne i drogie, dzięki urządzeniom RC firmy Technology Unlimited możemy je wytwarzać na własną rękę dzięki czemu możemy dostarczyć produkty najwyższej jakości. Prażator ma również opcję gotowania ziaren i mąki, poprzez gotowanie i spęczanie ziaren wydłuża mu świeżość produktu i zapewniamy odpowiednią miękkość miękiszu. Procesowi prażenia możemy poddać bardzo szeroką gammę produktów od ziaren słonecznika po orzechy włoskie. Urządzenia RC wykorzystują technologię termoolejową i co ważne mogą być przyłączone do już istniejącej instalacji.

Zalety: lepsza jakość produktu, dłuższa świeżość produktu